Згідно зі ст. 54 Конституції України кожний громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності. У разі виявлення ознак порушення прав на промислові зразки, власник патенту має право на відновлення свого права. Цивільне законодавство уповноважує особу, права якої порушено, на захист свого права на власний розсуд. Згідно ст. 19 ЦК України, особа має право на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань. Самозахистом є застосування особою засобів протидії, які не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Для відновлення або припинення продовження порушення прав на промислові зразки, власник патенту на промисловий зразок може скористатись заходами, передбачені для захисту прав в досудовому порядку, а саме: ведення переговорів та направлення правильно складеної претензії із чітким визначенням виду відповідальності за невиконання вимог, визначених у ній. Такий метод надає можливість спонукати порушника до відповідальності шляхом вчинення або не вчинення дій, які обумовлені вимогами у претензії. У претензії можуть викладатись вимога щодо негайного припинення порушення права або його відновлення, витребування документів, на підставі яких порушник вчиняє дії щодо використання даного об’єкту інтелектуальної власності, компенсування збитків, завданих таким порушенням та ін.

У будь-якому випадку, для написання обґрунтованої претензії необхідно звернутись до досвідчених юристів, які роз’яснять Вам про порядок проведення необхідних дій, які сприятимуть врегулювання даного питання на Вашу користь, а також роз’яснять про застосування необхідних заходів для досягнення бажаного результату та убезпечать від подальших аналогічних посягань на Ваші права на промислові зразки.

Підставою застосування даного юридичного захисту для направлення претензії є наявність факту порушення немайнового або майнового права, а також необхідні документи та інші докази, які будуть покладені в основу обґрунтування свого права на захист та заявленої вимоги.

У досудовому порядку слід посилатись на положення, викладені у висновку експертизи спеціалістів - осіб, які мають спеціальні знання в галузі науки, мистецтва, техніки або ремесла, що матиме вагоме значення для доказування та підтвердження свого права на захист порушених авторських прав. Крім того, дані цього висновку використовуватиметься і в судовому порядку, якщо суд не визнає необхідним проведення експертизи на підставі ч. 1 ст. 143 ЦПК України, а також Постанови Пленуму ВСУ «Про деякі питання практики призначення судових експертиз у справах зі спорів, пов'язаних із захистом права інтелектуальної власності» від 23.03.2012 № 5.

Порядок пред’явлення претензії передбачений в ст. 6 ГК України, ст. 222 ГПК України, ст. 526 ЦК України. Ч. 3. ст. 6 ГПК України визначає порядок складання претензії, а саме в цьому документі має бути зазначені:

а) повне найменування і поштові реквізити заявника претензії та підприємства, організації, яким претензія пред'являється; дата пред'явлення і номер претензії;

б) обставини, на підставі яких пред'явлено претензію; докази, що підтверджують ці обставини; посилання на відповідні нормативні акти;

в) вимоги заявника;

г) сума претензії та її розрахунок, якщо претензія підлягає грошовій оцінці; платіжні реквізити заявника претензії;

д) перелік документів, що додаються до претензії, а також інших доказів.

Строк виконання обов’язку задоволення вимоги, заявленої у претензії, визначається семиденним терміном від дня пред’явлення даного документа, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів законодавства. Максимальний строк розгляду претензії встановлено п 2.6. Рекомендації Міністерства юстиції України № 2 від 15. 01.96 «Про порядок ведення претензійної та позовної роботи на підприємстві, в установі, організації» і становить один місяць.

Вирішенню даного питання може сприяти також звернення до Державної служби інтелектуальної власності, при якій діють інспектори з питань інтелектуальної власності. Тобто, якщо у разі виявлення ознак адміністративного правопорушення державний інспектор з питань інтелектуальної власності, згідно з абзацом 3 пункту 9 Положення про державного інспектора з питань інтелектуальної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 р. № 674, має право складати протокол про адміністративне правопорушення та, за необхідності, передавати його на розгляд до суду. Попередження про намір скористатись таким методом стане дієвим стимулом для порушника дотримуватись порядку вирішення цієї проблеми, визначеної у претензії.

Крім того, можна вчиняти дії щодо захисту прав на промислові зразки, звернувшись за допомогою до компетентних органів державної влади, а саме: до Антимонопольного комітету України, який своїм рішенням може визнати дії суб’єкта, що посягає на права власника патенту та використовує такий промисловий зразок у своїй підприємницькій діяльності, такими, що мають ознаки недобросовісної конкуренції; або до органів внутрішній справа, які, в рамках чинного законодавства, можуть вжити заходи щодо вилучення з обігу товарів/матеріалів, введені з порушенням Ваших прав на промисловий зразок, та притягнути порушника до адміністративної відповідальності.

АРОУ здійснює повний супровід Ваших інтересів у досудовому порядку у справах щодо об’єктів авторських прав, а саме:

- проводить переговори з порушником Ваших прав, грамотно обґрунтувавши відповідні вимоги;

- складання та пред’явлення претензії та заперечень до претензій;

- супроводжує та здійснює контроль за рухом розгляду порушником претензії;

- звернення до компетентних органів державної влади із відповідними заявами та іншими необхідними для цього документами;

- інші послуги для забезпечення захисту Вашого права у досудовому порядку.